نقد کتاب
 • نقد و بررسی کتاب دشت‌های سوزان

  نقد و بررسی کتاب دشت‌های سوزان

  «دشت‌های سوزان» صادق کرمیار رمان خوبی بود. شاید نمونهء خیلی موفقی برای رمان تاریخی نباشد اما قطعا یک نمونه رمان تاریخی است. از این طرف به تاریخ پایبند است و از آن طرف رمان است.

 • نقدی بر رمان «شاخه‌های روز» به قلم علی ششتمدی

  نقدی بر رمان «شاخه‌های روز» به قلم علی ششتمدی

  نثر، کاملاً داستانی است. حتی به شکلی همگن، از اصطلاحات و تعابیر عامیانه در آن استفاده می‌شود. حتی بعضی عبارات و اصطلاحات لهجه سبزواری نیز با توجه به موقعیت مکانی داستان، در نثر دیده می‌شود.

 • معرفی و بررسی مجموعه داستان «شهید خودم»

  معرفی و بررسی مجموعه داستان «شهید خودم»

  مجموعه داستان «شهید خودم» اثر آقای سید مهرداد موسویان نویسنده ارزشی نویس و پرکار در زمینه انقلاب و دفاع مقدس می‎باشد. مجموعه‎‌ای روان و خودمانی از داستان‎هایی با زاویه دید و نگاه‎های مختلف که در آن محوریت تمام داستان‎ها مسائل نوجوانانی است که در تظاهرات علیه شاه شرکت کرده‎اند.

 • شگفتی دختران؛ طبیعت نهان دخترانمان را درک کنیم

  شگفتی دختران؛ طبیعت نهان دخترانمان را درک کنیم

  تکیه اصلی نویسنده آشنا ساختن والدین و یا مخاطبینش با سیستم بیولوژی، اعصاب و هورمونی دختران است. او از این طریق به خوبی تفاوت‌های دختران را از پسران تشریح می‌کند.

 • معرفی و نقد کتاب شهربانو

  معرفی و نقد کتاب شهربانو

  بحث مهم دیگر كه مي‌تواند در رابطه با اين كتاب مطرح شود، توجه به زبانِ اثر است. به نظر مي‌آيد كه تکلیف نویسنده، با لحن و زیان راوی مشخص نیست و در زمان‌های مختلف و موقعیت‌های گوناگون می‌بینیم که با راوي و لحن‌هاي متفاوتی سر و کار داریم.

 • معرفی و بررسی کتاب فراموشان (داستانی از واقعه کربلا)

  معرفی و بررسی کتاب فراموشان (داستانی از واقعه کربلا)

  با این تأکید که همه آن‌ها از همان «امر واقع کربلا» سخن می‌گویند، ولی از زاویه و نظر خود و نه همچون مقاتل از زبان یک راوی دانای کل.

 • معرفی و بررسی رمان «آه با شین»

  معرفی و بررسی رمان «آه با شین»

  مرور خاطراتی که گاه تکراری و از قبل شناخته شده است.مرور حکایت هایی چون فرمان کشف حجاب، سقوطرضا شاه، سرکار آمدن محمدرضا پهلوی، اصلاحات ارضی، گسترش فضای شهری و تخریب فضاهای روستایی ، مبارزات سیاسی پیش از انقلاب و بعد از آن، دوره و تکرار می‌شود.

 • نقدی بر کتاب "طناب­کشی" نوشته مجید قیصری

  نقدی بر کتاب "طناب­کشی" نوشته مجید قیصری

  دیکتاتور عراق سقوط کرده است و فارس برای خرید سلاح به نزد ابوحامد می­رود. او سلاح را تحویل می­گیرد و خود را آماده انتقام از مادر می­کند. او که سالها انگ حرام­زاده بودن را با خود حمل می­کرده می­رود تا به کمک برادرش فهد، راحله مادرش را که نفرت بسیاری از او دارد بکشد...

 • نقدی بر رمان «هستی» نوشته «فرهاد حسن‌زاده»

  نقدی بر رمان «هستی» نوشته «فرهاد حسن‌زاده»

  پایان داستان هستی باز و رو به گسترش است. جنگ تمام نشده است و مخاطب نمی‌داند که چه اتفاقاتی سر راه هستی قرار خواهد گرفت.

 • معرفی و بررسی کتاب بهداشت روانی طلاق

  معرفی و بررسی کتاب بهداشت روانی طلاق

  از نکات مثبت این کتاب تألیف آن در فضای فرهنگی کشور و طبق واقعیت‌های موجود در جامعه خودمان می‌باشد. چرا که این گونه کتاب‌ها از جهت تأثیرگذاری بر خواننده با کتاب‌های ترجمه شده از منابع خارجی فرق بسیاری دارند و طبعاً موثرتر واقع می‌شوند.

 • نقد کتاب «شکاف جهانی»

  نقد کتاب «شکاف جهانی»

  کتاب «شکاف جهانی، سیر شکل‌گیری جهان سوم» نوشته‌ ال.‌اس استاوریانوس از آغاز ورود «جهان سوم» به نظام اقتصاد جهانی تا فراز و نشیب‌های گوناگون شکل‌گیری سرمایه‌داری و جنبش‌های انقلابی در «جهان سوم» را گاه‌شماری می‌کند.

 • نقدی بر کتاب «سعدی شیرازی»؛ علی اکبر ولایتی

  نقدی بر کتاب «سعدی شیرازی»؛ علی اکبر ولایتی

  کتابِ سعدیِ شیرازی نُهُمین دفتر از مجموعه‌ای است موسوم به «آفرینندگانِ فرهنگ و تمدّنِ اسلام و بومِ ایران» که اختصاراً «آفتاب» خوانده شده است.مقصود از نگارشِ این سلسله کتابها «بازشناساندن بزرگانِ تاریخِ تمدنِ اسلام و ایران، و بازتعریفِ ارزش‌هایِ اعتقادیِ اسلامی و هویّتِ ملّی»است.

 • معرفی و نقد کتاب کلیدهای آموختن درباره کودکان کم توجه و بیش فعال

  معرفی و نقد کتاب کلیدهای آموختن درباره کودکان کم توجه و بیش فعال

  روش نویسندگان مجموعه کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان، آموزش شیوه‌های عملی به والدین است. در نتیجه هر کتاب از فصل‌های متعددی تشکیل شده است که هر فصل به توضیح یک روش کلیدی می‌پردازد.

 • معرفی و بررسی کتاب بازسازی زندگی پس از طلاق

  معرفی و بررسی کتاب بازسازی زندگی پس از طلاق

  افرادی که طلاق گرفته‌اند و دچار مشکلات عاطفی این پدیده شوم شده‌اند، با مطالعه این کتاب از گذشته درس می‌گیرند، خود را بهتر می‌شناسند و ابعادی از وجود خود را پرورش می‌دهند که قبلاً برایشان ناشناخته بود. این کتاب شما را در بهبود جراحات وارد شده از ناحیه طلاق کمک خواهد کرد.

 • نقد کتاب در خواب‌هام کودک غمگینی است

  نقد کتاب در خواب‌هام کودک غمگینی است

  شعرها حاوی بیان تجربه‌هایی عینی از زندگی هستند، مثل تجربه‌ی انتظار کشیدن با همه‌ی جزئیات آن.ولی دیگر جزئیات این انتظار کشیدن تصویر نمی‌شد.

 • معرفی و نقد کتاب عشق و اعتماد، دلخواه زن‌ها،خواسته مردها

  معرفی و نقد کتاب عشق و اعتماد، دلخواه زن‌ها،خواسته مردها

  این کتاب مجموعه‌ای از مثال‌ها و داستان‌های واقعی زندگی شخصی افراد است. داستان‌هایی که هم توسط خود زوجین در سمینارها مطرح می‌کرده‌اند و هم از طریق نامه به دفتر کاری او پست می‌شده است.

 • نقدی بر کتاب خیلی خیلی محرمانه اثر اکبر صحرایی

  نقدی بر کتاب خیلی خیلی محرمانه اثر اکبر صحرایی

  شروع این کتاب با فصل زنگ کاروان، آغاز می شود. خواننده درهمان ابتدا با شخصیتی به نام نبی رودکی مواجه می شود که نویسنده آن را نماینده مردم شیراز درمجلس معرفی می کند و در حد یک پاراگرف، این معرفی اجمالی صورت می گیرد. سپس...

 • معرفی و بررسی رمان اشک آخر

  معرفی و بررسی رمان اشک آخر

  داستان بر مبنای حوادث جنگ و انقلاب روایت می شود و همانقدر که به موضوع انقلاب در آن توجه شده است، به موضوع جنگ نیز پرداخته است. چنانچه داستان با موضوع جنگ و از سال63 روایت را شروع می کند، و در پایان هم باز به موضوع جنگ مرتبط می شود.

 • معرفی و بررسی كتاب تراژدی كربلا؛جامعه‏ شناسی گفتمان شیعی

  معرفی و بررسی كتاب تراژدی كربلا؛جامعه‏ شناسی گفتمان شیعی

  كتاب تراژدی كربلا؛جامعه‏ شناسی گفتمان شیعی نوشته ابراهیم حیدریدر پی ریزكاوی در این آداب و رسوم و فرهنگ عامه‏‌ی عاشورایی است و با عنایت به تحلیل‏‌های مردم‏‌شناختی اجتماعی می‏كوشد به اهمیت اجتماعی و سیاسی و فرهنگی این مراسم و آداب و رسوم و ارتباط آنها با عاشورا و میزان اصالت دینی آنها، با تكیه بر فرهنگ عاشورا در عراق بپردازد.

 • تحلیل و نقد رمان بیوتن اثر رضا امیرخانی

  تحلیل و نقد رمان بیوتن اثر رضا امیرخانی

  رمان با ورود شخصیت اصلی "ارمیا معمر" به فرودگاه جِی.اف.کندی نیویورک آغاز می‌شود. سرزمینی که گفته می‌شود: «سرزمین فرصت‌هاست.» جایی که آن‌قدر روی زمین‌اش اسباب تفریح و سرگرمی هست که دیگر آسمان را نخواهد دید؛