نقد کتاب
 • خلاصه و نقدی بر رمان "موش ها و آدم ها" اثر جان اشتاین بک

  خلاصه و نقدی بر رمان "موش ها و آدم ها" اثر جان اشتاین بک

  جورج، قهرمان اصلی داستان، مردی است ریزنقش و چابک. در مقابل، لنی که سرچشمه ی کشمکشهای داستان است مردی است دست و پا چلفتی، عظیم الجثه و از نظر ذهنی عقب افتاده. مهربانی بیش از حد لنی و از طرفی حماقت و بی احتیاطی های او باعث می شود که مخاطب نسبت به او احساس ترحم کند.

 • نگاهی به مجموعه غزل «ضد» سروده ی فاضل نظری

  نگاهی به مجموعه غزل «ضد» سروده ی فاضل نظری

  زبان غزل های این مجموعه در عین حال که امروزی است، از سنت های زبانی غزل کلاسیک هم بهره می گیرد و در عین حال که کلاسیک است.

 • انقلاب اسلامی ایران؛ چالشی بر تئوری های ساخت گرا / (بررسی و نقد نظریه پردازی «تدا اسکاچ پل» درباره انقلاب اسلامی ایران)

  انقلاب اسلامی ایران؛ چالشی بر تئوری های ساخت گرا / (بررسی و نقد نظریه پردازی «تدا اسکاچ پل» درباره انقلاب اسلامی ایران)

  پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه سال 1357 ش / 1979 م در حالی اتفاق افتاد که شرایط تاریخی برای تحقق آن نه به لحاظ اقتصادی، نه به لحاظ سیاسی و نه به لحاظ فرهنگی حداقل از چشم انداز متداول نظریه پردازی ها، هیچ آماده نبود. @

 • بررسی پنج اثر از علی ابوالحسنی (منذر) درباره شیخ فضل الله نوری

  بررسی پنج اثر از علی ابوالحسنی (منذر) درباره شیخ فضل الله نوری

  نویسنده در پژوهش خویش، این شیوه را اتّخاذ کرده است که بر اساس چارچوبی منطقی و سلسله وار از منظر خویش، هر کتاب از این مجموعه را به دنبال یک دیگر در برابر خواننده قرار دهد.

 • معرفی و نقد صوفی وچراغ جادو

  معرفی و نقد صوفی وچراغ جادو

  خواننده در داستان «صوفی و چراغ جادو» با شخصیت‌های محدودی آشنا می‌شود، اما نکته اینجاست که همه این شخصیت‌ها هر چند نه به صورت مداوم و پررنگ ولی به هر حال تا پایان داستان حضور دارند. هر یک از این شخصیت‌ها در فصول مختلف به نحوی به کار نویسنده می‌آیند و یکباره منفعل یا از داستان محو نمی‌شوند.

 • نقدی و بررسی«هستی»فرهاد حسن زاده

  نقدی و بررسی«هستی»فرهاد حسن زاده

  «هستی»، داستان دختر نوجوانی‌ است که نمی‌خواهد مثل دختر‌های هم سن و سالش باشد و کارهای دخترانه کند. او دوست دارد کارهای پسرانه بکند. آرزو دارد وقتی بزرگ شد راننده تریلی، خلبان و یا دروازه‌بان تیم صنعت نفت آبادان شود.

 • چطور نقد کتاب بنویسیم؟

  چطور نقد کتاب بنویسیم؟

  به همین جهت در این پرونده چندین مقاله در باره نقدکتاب و فرایند آن آورده ایم تا راه رسیدن به یک نقد ومعرفی کتاب هموار شود.اما اگر بخواهیم در یک کلام جمله را کوتاه کنیم این است که باید سوالاتی درباره کتاب مطرح کرد و بدان پاسخ داد .

 • نگاهي به رمان«شب و قلندر» نوشته منيژه آرمين

  نگاهي به رمان«شب و قلندر» نوشته منيژه آرمين

  داستاني که منيژه آرمين خلق مي کند، در مرز ميان سه رويکرد؛ واقعيت، افسانه و تاريخ در نوسان است و به هيچ يک از اين سه رويکرد به طور کامل گرايش ندارد.

 • نگاهي به کتاب«سيب و درخت و دختر» نوشته تهمينه حدادي

  نگاهي به کتاب«سيب و درخت و دختر» نوشته تهمينه حدادي

  کتاب«سيب و درخت و دختر» نشان دهنده توانايي هاي تهمينه حدادي در نوشتن داستان هاي کوتاه با نگاه هايي گاه فلسفي، گاه نمادين و گاه قصوي براي مخاطبان نوجوان است. التبه در برخي نوشته هاي اين نويسنده خامي قلم و تازه کار بودن او، در مواجه با سوژه ها ديده مي شود که اين مسئله به دليل تازه کار بودن وي قابل توجيه است و اميد مي رود در آينده به پختگي کامل برسد.

 • نقد و بررسي داستان پسران گل؛ نوشته فريبا كلهر

  نقد و بررسي داستان پسران گل؛ نوشته فريبا كلهر

  وقتي نويسنده حوادثي را در رمانش پيش مي آورد- به هرحال نويسنده است كه حوادث را در داستان خلق مي كند- و اجراي آن را روي دوش شخصيتي مي گذارد كه هنوز خودش پذيرفته نيست؛ اين خيلي خنده دار مي شود براي خواننده! حتي آن حوادث هم خيلي خنده دار جلوه مي كند.@

 • معرفی و نقد رمان قدیس

  معرفی و نقد رمان قدیس

  این اثر به جلوه ها و ویژگی های زندگی و حکومت داری حضرت علی (ع) می پردازد که برای یک کشیش جذاب و خارق العاده می آید. تا حدی که هرچه داستان به پیش می رود کشیش ایوانف(شخصیت اول و اصلی داستان) بیشتر شیفته اخلاق و شخصیت حضرت علی (ع) می شود.

 • نقد یکی از کتابستانی ها بر کتاب«بهم میاد»

  نقد یکی از کتابستانی ها بر کتاب«بهم میاد»

  نمونه خوبي است براي جواناني كه دوست دارند در غرب زندگي كنند و آزادي پرنده ي جان خود را تنها در غرب مي دانند و منتظرند تا بازرگان از غرب برگردد و داستان طوطي هاي رنگارنگ خسته ي از تخم ماشيني در آمده ي غربي رابرايشان تعريف كن تا بفهمد چطور مي تواند خود را به مردن بزند و راه نجاتي يابد!اما...

 • گزارشی از جلسه نقد کتاب شيخ فضل‌الله نوري و مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه

  گزارشی از جلسه نقد کتاب شيخ فضل‌الله نوري و مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه

  این جلسه نقد کتاب چند سال پیش ودر دوره حیات مرحوم ابوالحسنی منذر برگزار شده که در ابتداي نشست «حجت‌الاسلام علي ابوالحسني» محقق تاريخ ايران و اسلام گفت:‌ «كتاب «شيخ فضل‌الله نوري و مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه» به دو بخش كلي تقسيم مي‌شود؛ بخش نخست بحثي در باب روش پژوهش و بخش دوم، تحقيق تاريخ را در 8 فصل دربردارد.»

 • نقدی بر کتاب قلعه حیوانات

  نقدی بر کتاب قلعه حیوانات

  کتابِ مزرعه ی حیوانات جورج اورول، نویسنده ی انگلیسی زبان، در تاریخ 1945 منتشر شده است. این کتاب بیش از هر چیز تمثیل انتقادی موفقی از انقلاب اکتبر روسیه و نتایجِ آن می باشد. اورول سعی داشته است که انتقادهای خود به حکومت کمونیستی ِ استالین را از طریق حکایت حیوانات بیان کند.

 • معرفی و نقد کتاب غرب زدگی

  معرفی و نقد کتاب غرب زدگی


  "حرف اصلی این دفتر در این است که ما نتوانسته ایم شخصیت" فرهنگی-تاریخی" خودمان را در قبال ماشین وهجوم جبری اش حفظ کنیم. بلکه مضمحل شده ایم. حرف دراین است که ما نتوانسته ایم موقعیت سنجیده و حساب شده ای درقبال این هیولای قرن جدید بگیریم. حرف در این است که ما تا وقتی ماهیت واساس و فلسفه تمدن غرب را در نیافته ایم. و تنها به صورت و به ظاهر ادای غرب را در می آوریم – با مصرف کردن ماشینهایش – درست همچون آن خریم که درپوست شیر رفت. و دیدیم که چه به روزگارش آمد.

 • یک رمان ضد استعمار به نام سرزمین های گرگ ومیش

  یک رمان ضد استعمار به نام سرزمین های گرگ ومیش

  نویسنده در این اثر خود نقدی دقیق و روانکاوانه بر روحیهٔ امپریالیستی دنیای غرب از یک سو، و فرهنگ‌های دیگری که از دیگر سو با ناتوانی و فساد درونی خود در طول تاریخ راه را برای استعمارگران هموار ساخته‌اند، پیش روی خوانندگان می‌گذارد که هم از دیدگاه ادبی و هم تاریخی درخور تامل و ستایش‌برانگیز است.

 • معرفی و نقد رمان دلقک

  معرفی و نقد رمان دلقک

  هدی حدادی، اولین رمانش را نوشته است و آن قدر صادقانه و صمیمانه كه خیلی زود وارد فضای كتابش می‌شوی و با تمام قوت‌ها و كاستی‌هایی كه دارد تا انتها كتاب را می‌خوانی و دلزده‌ات نمی‌كند.

 • معرفی و نقد رمان بادبادک باز

  معرفی و نقد رمان بادبادک باز

  بادبادک باز روایتی روشنگر از نابسامانی‌های سیاسی، فرهنگی و تاریخی افغانستان است که سیر تاریخ معاصر را می‌توان از مجرای رویدادهایی که برای قهرمانان داستان روی می‌دهد فهمید. بادبادک باز اولین رمان افغانی است که به زبان انگلیسی نوشته شده.

 • نقد رمان ظلمات

  نقد رمان ظلمات

  از نکات دیگر در باب شیوه پرداخت رمان باید گفت که «ظلمات» سرشار از بیان خرده روایت‌هایی است که خواننده را به کلان روایت رهنمون می‌کند.بیان خرده روایت‌هایی از سرگذشت زهره، مانی، طهماسب، هفتواد و ارشیر، سرکار دلیری،خانواده کاووس و دخترکش و...ما را به کلان روایت می‌رساند. اما این خرده روایت ها گاه در متن نه تنها از تعلیق داستانی می‌کاهد بلکه گاه بانی اطناب می‌شود.

 • نقد کتاب سه دیدار

  نقد کتاب سه دیدار

  مقاله ای که در پی می خوانید نقدی است بر کتاب «سه دیدار» درباره زندگی امام خمینی و در قالب داستان به رشته تحریر درآمده است.داستان "سه دیدار" از نوع تاریخی است.